Zdravý aktivní pracovní sed

Do mé ordinace přichází mnoho mladých lidí se spinálními obtížemi – s bolestivými syndromy v oblasti zad. Časté potíže popisují v oblasti křížovo-kyčelního kloubu, bederní páteře, v oblasti krční páteře a hlavy. Méně často popisují moji klienti bolesti v hrudní páteři. Přičemž právě v hrudní páteři velmi často shledávám více či méně zafixovanou hyperkyfozu (kulatá záda). Nejčastěji tyto obtíže pramení z polohy při práci.

Bohužel skoro všichni dnes při práci sedíme. Jen minimální procento lidí sedí aktivně jako žokejové. Aktivní sed je přitom pro páteř nejsnesitelnější. Pokusím se vám vysvětlit proč. Pro pochopení zdravého sedu potřeba vědět, že v našem těle pracují 2 skupiny svalstva. Svaly tonické a fázické. Tyto dvě skupiny při pohybu navzájem synchronně spolupracují. Avšak pokud člověk tráví většinu svého času v sedě, umožňuje svalům tonickým, inklinujícím ke zkrácení, se zkracovat a svalům fyzickým ochabovat. Potom jen hledíme s úžasem na svá vypouklá bříška, ohnutá záda, ochablé hýždě. Sčítáme bolestivá místa na našem těle a hledáme souvislosti zřetězených bolestivých syndromů. Příroda nás přece fylogenetickým vývojem stvořila k pohybu. Náš skelet je uzpůsoben k lovu, k boji.

Pokud již musíme při práci sedět, seďme aktivně. Například výše uvedené povolání žokeje. Svým pohybem pánve musí vyrovnávat pohyby koňského hřbetu.Sed na velkém míči Nestabilní sedací plocha nutí jezdce na koni aktivovat velké svalové skupiny, včetně těch nejhlubších vrstev zádových a břišních svalů. Musí zapojit svaly hýžďové, rotátory kyčelních a ramenních kloubů, svaly hrudníku, fixátory lopatek.  Je to již několik let zpět, kdy byl propagován jako zdravý sed - sed na velkém míči. Svou nestabilitou nahrazuje koňský hřbet. Pro udržení se na míči je potřeba svalové souhry. Velkou nevýhodou velkého míče je jeho neskladnost. Proto doporučuji velký míč především k aktivnímu cvičení. Je zábavné a velmi vhodně zatěžuje tonické i fázické svaly. Jak však tedy vyřešit aktivní sed v kanceláři? Již řadu let jsou na trhu nestabilní podložky pro aktivní zdravý sed. Jsou plněné vzduchem, což zaručuje volný pohyb pánve všemi směry. Například nestabilní polštář.Fit polštáře jsou plněné vzduchem, což zaručuje volný pohyb pánve všemi směry. Dochází tím také k příznivému uvolnění obratlů ve vyšších etážích páteře. Podložky se dají individuálně vzduchem nahustit podle vyspělosti svalstva každého jedince. Tímto polštářem lze upravit ke správnému sedu i jednoduchou kuchyňskou židli. Při použití nestabilní podložky při sedavé práci, při dodržování zásad zdravého pracovního sedu budou vaše záda v nejlepší pohodě.

Jste s námi spokojeni? Dejte nám to vědět..
Lékaři Online
Přidejte hodnocení
nebo se zeptejte na lékaři online..